صعود ین به بالاترین حد 5 ماه اخیر

ارزش ین ژاپن در برابر دلار آمریکا در آغاز هفته کاهش یافت، اما در جلسه اروپا با ۰.۴۴ درصد افزایش به ۱۴۲.۷۷ رسید. ین ژاپن در هفته گذشته ۱.۹ درصد افزایش یافت و پنجمین هفته متوالی صعود خود را رقم زد.

1402/09/28

ین به بالاترین حد 5 ماه اخیر صعود کرد!

 

ارزش ین ژاپن در برابر دلار آمریکا در آغاز هفته کاهش یافت، اما در جلسه اروپا با ۰.۴۴ درصد افزایش به ۱۴۲.۷۷ رسید. ین ژاپن در هفته گذشته ۱.۹ درصد افزایش یافت و پنجمین هفته متوالی صعود خود را رقم زد. ارزش ین ژاپن در روز جمعه به ۱۴۰.۹۵ رسید، بالاترین سطح خود از ۳۱ ژوئیه!

افزایش ارزش ین ژاپن به دلیل عوامل مختلفی از جمله افزایش نرخ بهره در ایالات متحده و کاهش انتظارات برای افزایش نرخ بهره در ژاپن است. فدرال رزرو ایالات متحده در سال جاری پنج بار نرخ بهره را افزایش داده است و انتظار می‌رود که در سال آینده نیز این روند را ادامه دهد. در مقابل، بانک مرکزی ژاپن (BOJ) همچنان به سیاست نرخ بهره صفر خود پایبند است.افزایش ارزش ین ژاپن می تواند تأثیرات منفی بر اقتصاد ژاپن داشته باشد. این امر باعث می شود که صادرات ژاپن برای شرکت ها و مصرف کنندگان خارجی گران تر شود و می تواند رشد اقتصادی را کند کند.

در همین حال، بازارها منتظرند تا بانک مرکزی ژاپن در جلسه سیاست گذاری خود در ۲۱ دسامبر تصمیم بگیرد که آیا برای جلوگیری از افزایش ارزش ین اقدامی خواهد کرد یا خیر. BOJ در گذشته از مداخله در بازار ارز برای حمایت از ین استفاده کرده است.

موارد مشابه